Określenie rodzaju włosów to pierwszy krok w kierunku skutecznej pielęgnacji. Znając swój typ włosów, można dobrać odpowiednie kosmetyki, stosować dobroczynne dla danego rodzaju zabiegi, a także unikać czegoś, co włosom zdecydowanie nie służy. Jakie są rodzaje włosów i po czym można je rozpoznać?

Podział włosów według grubości

Włosy można podzielić według różnych kryteriów. Jednym z podstawowych jest podział na grube, normalne i cienkie, przy czym każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. Warto przy tym zwrócić uwagę, że grubość i gęstość włosów to dwie zupełnie różne kwestie. Włosy mogą być grube, a jednocześnie rzadkie lub na odwrót – fryzura sprawia wrażenie bardzo obfitej, ale pojedyncze włosy mogą być cienkie lub normalne. Jak rozpoznać swój typ włosów?

Włosy grube

Włos gruby ma dużą średnicę, więc kiedy weźmie się w dłoń, będzie dobrze widoczny i wyczuwalny pod palcami. Największą zaletą grubych włosów jest wytrzymałość. Takie włosy są bardziej odporne na uszkodzenia, promieniowanie UV czy substancje chemiczne niż włosy cienkie. W dodatku nie potrzeba ich dużo, żeby fryzura sprawiała wrażenie gęstej. Niestety, jest i druga strona medalu. Włosy grube są szorstkie, twarde i sztywne, przez co układają się gorzej niż inne rodzaje włosów. Żeby fryzura nie wyglądała ciężko i bez życia, wymagają starannego cięcia.

Włosy normalne

Włos normalny ma średnią grubość. Tego typu włosy są bardziej wytrzymałe niż włosy cienkie, dzięki czemu dobrze znoszą zabiegi fryzjerskie (pod warunkiem, że zostały fachowo wykonane). Właścicielka normalnych włosów zazwyczaj nie wie, co to nadmierne przetłuszczanie. Co więcej, podatność na układanie sprawia, że można z nich wykonać praktycznie każdą fryzurę. Włosy średniej grubości można zatem prostować, kręcić, upinać w koki czy zaplatać w warkocze. Nadają się do cięcia na prosto i cieniowania, a fryzura może mieć w zasadzie dowolną długość.

Włosy cienkie

Kobiety, które zastanawiają się, jak rozpoznać swój typ włosów, powinny wziąć jeden włos w dłoń i sprawdzić, czy jest dobrze widoczny i wyczuwalny w palcach. Jeżeli włos jest bardzo delikatny, a pod światło prawie go nie widać, wówczas mamy do czynienia z włosami cienkimi. Inaczej niż grubsze rodzaje włosów, cienkie są pozbawione najbardziej wewnętrznej warstwy, czyli rdzenia. Ze względu na niższą ilość białek budulcowych mają słabszą strukturę, przez co są podatne na uszkodzenia i wrażliwe na czynniki zewnętrzne (wiatr, promieniowanie UV, temperaturę, substancje chemiczne). Jeżeli są zdrowe i odpowiednio pielęgnowane, mogą odwdzięczyć się pięknym blaskiem. Niestety włosy cienkie mają również tendencję do elektryzowania się i przetłuszczania na całej długości.

Podział włosów ze względu na gęstość

Na głowie człowieka znajduje się przeciętnie od 100 do 150 tysięcy włosów, przy czym na 1 cm2 skalpu przypada od 150 do 750 włosów. Są to jednak średnie wyliczenia i niektórzy ludzie mogą mieć znacznie mniej włosów, inni o wiele więcej. Biorąc pod uwagę gęstość fryzury, można wyróżnić włosy rzadkie, przeciętnie gęste i gęste. Jak rozpoznać swój typ włosów? Można na przykład zrobić wysoki kucyk, a następnie zmierzyć jego obwód tuż przy gumce.

I tak:

Włosy gęste są najbardziej pożądane, jednak ten typ włosów ma tendencję do przesuszania i puszenia się. Właścicielki gęstej fryzury powinny zatem pamiętać o intensywnym nawilżaniu włosów. Z kolei przy włosach rzadkich bardzo ważna jest pielęgnacja od wewnątrz przez dostarczanie organizmowi odpowiednich środków odżywczych (wskazane są zwłaszcza wit. A, wit. E, cynk, miedź, żelazo, białko, nienasycone kwasy tłuszczowe). Należy również unikać ciasnych i obciążających włosy upięć, które mogą nadmiernie podrażniać mieszki włosowe.

Rodzaje włosów w zależności od skrętu

Kształt włosów jest uwarunkowany genetycznie. Dziedziczy się go zarówno po rodzicach, jak i po dalszych przodkach. Jednak genetyka jest dość skomplikowaną kwestią, dlatego dziecko o kręconych włosach może mieć rodziców o prostych włosach. Wszystko bowiem zależy od kształtu cebulki, czyli części osadzonej w skalpie. Okrągły kształt cebulki oznacza włosy proste, z kolei przy nieregularnej budowie cebulki włosy są pofalowane. Im bardziej owalna cebulka, tym bardziej kręcone włosy. Skręt włosów zależy również od struktury chemicznej, a konkretnie od położenia mostków dwusiarczkowych względem łańcuchów keratyny.

Rodzaje włosów w zależności od kształtu:

Podział włosów pod względem elastyczności

Włosy mogą być:

Jak rozpoznać swój typ włosów? Wystarczy wziąć jeden włos i rozciągnąć go w dłoniach. Jeżeli od razu pęknie, wówczas włosom zdecydowanie brakuje elastyczności. Z kolei włos mocno elastyczny pozostanie cały nawet po mocnym rozciągnięciu. W jaki sposób ta cecha wpływa na codzienną stylizację włosów?

Włosy elastyczne zapewniają swojej właścicielce znacznie większe możliwości zmiany fryzury. Można ułożyć je w hollywoodzkie fale lub zamienić w burzę loków, a fryzura utrzyma się przez dłuższy czas w nienagannym stanie. Z kolei włosy mało elastyczne niechętnie poddają się stylizacji. Trzeba wówczas użyć dużej ilości kosmetyków lub zastosować bardziej agresywne zabiegi (co odbije się niekorzystnie na ich kondycji). Niestety i tak nie ma pewności, że fryzura dotrzyma do końca imprezy. W przypadku włosów mało elastycznych wskazane jest stosowanie zabiegów wzmacniających, które zapobiegają łamaniu pasm.

Nisko, średnio i wysoko porowate – jak rozpoznać swój typ włosów?

Porowatość włosów ma wpływ na to, w jakim stopniu włosy wchłaniają wodę i substancje odżywcze, a także jak dobrze znoszą zabiegi fryzjerskie. Od czego zależy ta cecha? Porowatość to nic innego jak odchylenie łusek od kory włosa – im większy kąt odchylenia, tym bardziej porowate włosy. Można tutaj wyróżnić:

Jak rozpoznać swój typ włosów? Wystarczy nalać wody do miseczki i położyć na tafli jeden włos. Włos wysokoporowaty szybko opadnie na dno naczynia, normalny będzie pływał pod powierzchnią, zaś włos niskoporowaty będzie unosił się na wodzie.

Charakterystyka włosów w zależności od porowatości
Typ włosów Charakterystyka
Włosy niskoporowate Błyszczące, bez rozdwojonych końcówek, bez tendencji do łamania, długo schną, mało podatne na układanie i zabiegi fryzjerskie (np. farbowanie).
Włosy średnioporowate Gładkie, łatwe w stylizacji, podatne na zabiegi fryzjerskie, mogą ulegać przesuszeniu pod wpływem promieni słonecznych.
Włosy wysokoporowate Szybko wchłaniają wodę i składniki odżywcze, szybko schną, łatwe w stylizacji, podatne na przesuszenie i uszkodzenia, matowe, szorstkie w dotyku.

Włosy suche, tłuste i mieszane

Ostatni rodzaj klasyfikacji związany jest nie z samymi włosami, ale z pracą gruczołów łojowych skóry głowy. Jeżeli produkcja sebum jest niska, wówczas włosy stają się suche i szorstkie, a także podatne na łamanie, plątanie i elektryzowanie. Z kolei przy nadmiernym wydzielaniu sebum włosy szybko się przetłuszczają, a rezultacie wyglądają na oklapnięte i zlepiają się w nieestetyczne strąki. Przy włosach mieszanych pasma przetłuszczają się przy skórze głowy, zaś na końcach mogą być suche i podatne na rozdwajanie. Szczęśliwe posiadaczki włosów normalnych nie mają z fryzurą większych problemów. Włosy nie przetłuszczają się nadmiernie (wystarczy mycie 2-3 razy w tygodniu), nie mają też tendencji do puszenia się i elektryzowania.