Mycie włosów to na pozór prosta czynność – wystarczy zmoczyć włosy, rozprowadzić szampon i spłukać pianę. Jednak przez nieodpowiednie postępowanie można zaszkodzić kosmykom i doczekać się efektu odwrotnego do zamierzonego, np. przesuszenia włosów lub łojotoku. Dlatego właśnie przygotowana została ta krótka instrukcja mycia włosów. Dzięki niej stan fryzury nie będzie budzić zastrzeżeń.

Dobór odpowiedniego szamponu do włosów

Kluczem właściwej pielęgnacji włosów jest dobranie odpowiedniego szamponu. Kosmetyk należy dopasować do rodzaju skóry głowy (sucha, normalna, tłusta) lub problemów dermatologicznych. Może to być na przykład szampon przeciwłupieżowy czy do podrażnionej skóry głowy. Lepiej nie sięgać zbyt często po kosmetyki zawierając agresywne substancje myjące (Sodium Lauryl Sulphate, Sodium Laureth Sulphate), które sprzyjają przesuszaniu włosów i skóry głowy. Szampony bez SLS i SLES nie tworzą obfitej piany, jednak są znacznie łagodniejsze dla skalpu i tym samym nie pogłębiają problemów dermatologicznych.

Jak prawidłowo myć włosy? Instrukcja krok po kroku

Mycie włosów nie jest skomplikowane, jednak trzeba unikać złych nawyków i nie należy postępować „na skróty. Oto właściwa metoda postępowania krok po kroku:

Krok 1 – Rozczesanie włosów

Włosy przed myciem należy dobrze rozczesać, aby usunąć zanieczyszczenia i luźne włosy. Rozczesanie włosów ułatwia ich mycie, a także chroni przed plątaniem się kosmyków i powstawaniem kołtunów. Tej czynności powinny jednak unikać osoby z kręconymi włosami, ponieważ ten typ włosów rozczesuje się na mokro.

Krok 2 – Namoczenie włosów

Włosy należy porządnie namoczyć w letniej wodzie. Na mokrych włosach szampon łatwiej się rozprowadza i lepiej pieni. Uwaga – po zmoczeniu nie należy wyżymać włosów.

Krok 3 – Nanoszenie szamponu

Niewielką porcję szamponu należy umieścić w zagłębieniu dłoni i rozprowadzić do uzyskania piany. Następnie można nanieść kosmetyk na włosy. Nie należy przesadzać z ilością szamponu (lepiej, żeby było go mniej niż za dużo). Wystarczy użyć tyle, aby skóra głowy i włosy były całe pokryte pianą. Przy wstępnym rozprowadzeniu w dłoni ilość szamponu nie powinna być większa od dwóch ziaren fasoli.

Krok 4 – Rozprowadzenie szamponu

Na tym etapie wiele osób popełnia błąd i zaczyna intensywnie trzeć włosy w celu rozprowadzenia szamponu. Niestety to prosta droga do problemów z przesuszeniem i plątaniem włosów. Dlatego szampon spieniony w dłoni należy nanieść na skórę głowy, a następnie delikatnie wymasować w skalp. Pianę najlepiej rozprowadzać kolistymi ruchami w kierunku od czoła po potylicę. Następnie można przeciągnąć pianę na włosy, gładząc je od nasady po końce.

Krok 5 – Spłukiwanie piany

Szamponu nie trzeba rozprowadzać na włosach, ponieważ podczas spłukiwania piana umyje je z zanieczyszczeń. Przy tej czynności lepiej się nie spieszyć, ponieważ niewypłukany szampon może skutkować podrażnieniem skóry głowy, przesuszeniem włosów lub nieświeżym wyglądem fryzury. Pianę należy wypłukać bardzo dokładnie, pasmo po paśmie, kierując się od nasady włosów po końcówki. Najpierw najlepiej użyć ciepłej wody (nigdy gorącej!), a następnie stopniowo obniżać jej temperaturę. Woda na koniec powinna być chłodna, ale nie bardzo zimna.

Krok 6 – Osuszanie włosów

Kolejnym błędem, często popełnianym przy myciu włosów, jest mocne wyżymanie wody. Włosy należy delikatnie odcisnąć z nadmiaru wody, a następnie owinąć ręcznikiem bawełnianym. Nie należy przy tym pocierać głowy ani ciasno zawiązywać ręcznika, ponieważ mokre włosy są bardzo podatne na uszkodzenia. Po wstępnym osuszeniu włosów można rozczesać je grzebieniem z rzadko rozstawionymi zębami, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Warto ograniczyć suszenie suszarką, ponieważ gorące powietrze sprzyja przesuszaniu włosów.

Jak często myć włosy?

Włosy najlepiej myć co 2-3 dni. Taka częstotliwość jest optymalna, ponieważ bardzo częste mycie (codzienne) może prowadzić do przesuszenia włosów. Skóra głowy potrzebuje pewnej dawki sebum dla odpowiedniego natłuszczenia i ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Codzienne mycie sprawia, że pozbywamy skórę naturalnej „odżywki”. Z drugiej strony rzadkie mycie również nie jest wskazane, ponieważ na skórze głowy i włosach zbierają się zanieczyszczenia. To także prosta droga do łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Niemniej częstotliwość mycia włosów to kwestia indywidualna. Niektóre osoby muszą myć głowę codziennie, ponieważ w przeciwnym razie włosy są oklapnięte i wyglądają nieświeżo. Żeby nie doprowadzić do przesuszenia włosów, należy wybierać specjalne szampony przeznaczone do codziennego stosowania. Tego typu szampony bazują na łagodnych detergentach, dzięki czemu nie naruszają bariery hydro-lipidowej ani nie powodują podrażnienia skóry głowy.

Różne metody mycia włosów

Kiedy nakładać szampon, a kiedy zastosować odżywkę? Jak się okazuje, nie jest to wcale takie oczywiste. Istnieją bowiem różne metody mycia włosów, przy czym każda daje inny skutek. Warto je przetestować i sprawdzić, która zapewnia nam najlepsze efekty. Należy przy tym pamiętać, że każdy rodzaj kosmetyku działa inaczej. Szampon usuwa zanieczyszczenia i nadmiar sebum, a także odżywia i pielęgnuje skórę. Z kolei odżywka nawilża włosy i wygładza je, a także ułatwia ich rozczesywanie. Szampon wystarczy nakładać na skórę głowy, z kolei odżywkę należy rozprowadzić na włosach od nasady po końce (czasami od połowy długości włosów, jeżeli tak zaleca producent).

Nie należy zatem całkowicie rezygnować z żadnego kosmetyku, choć oczywiście można wypróbować mycie samą odżywką lub samym szamponem. Najbardziej popularna jest jednak metoda MO, w której najpierw należy umyć włosy szamponem, następnie spłukać i nałożyć odżywkę, a na koniec jeszcze raz spłukać. Można również zastosować metodę odwróconą (OM), czyli najpierw umyć włosy odżywką, a dopiero potem szamponem.

Inne metody mycia włosów:

Prawidłowe mycie włosów – o czym pamiętać?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej jest myć włosy rano czy wieczorem. To zależy od indywidualnych upodobań czy sytuacji, bowiem żadna metoda nie jest idealna. Po porannym myciu zwykle trzeba sięgnąć po suszarkę, a to niestety sprzyja przesuszaniu i uszkodzeniu włosów (zwłaszcza gdy są delikatne i łamliwe). Z kolei po wieczornym myciu często kładziemy się spać z jeszcze wilgotnymi włosami, co również może prowadzić do uszkodzenia włosów, a także problemów dermatologicznych (np. infekcji grzybiczych, zapalenia skóry głowy). Ponadto osoby, które mają problem z nadmiernym przetłuszczaniem włosów lub stosują duże ilości środków do stylizacji, powinny pamiętać o dwukrotnej aplikacji szamponu podczas jednego mycia.