Dieta a włosy – co jeść, aby włosy były zdrowe?

Wygląd włosów zależy od różnych czynników – codziennych nawyków pielęgnacyjnych, stosowanych zabiegów fryzjerskich, trybu życia, a także od sposobu odżywiania. W jaki sposób dieta wpływa na stan fryzury? Co jeść, a co usunąć ze swojego jadłospisu, żeby włosy wyglądały na zdrowe i zadbane?

Jak sposób odżywiania wpływa na włosy?

Większa część włosa jest martwa (to nic innego jak zrogowaciały wytwór naskórka), co może sugerować, że dieta nie ma większego wpływu na stan fryzury. Jednak jest to błędne przekonanie. Znajdujące się pod skórą cebulki stanowią żywą część włosa, która potrzebuje składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. W rezultacie włosy są bardzo wrażliwe na zmiany w diecie, co można zauważyć po pogorszeniu lub poprawie stanu fryzury. Przykładowo zły sposób odżywiania sprawia, że włosy stają się matowe,  szorstkie i słabe, jednym słowem – wyglądają niezdrowo. Z czasem można też zauważyć, że włosy rosną bardzo wolno i wypadają znacznie intensywniej niż dotychczas.

Dieta a włosy – na co zwracać uwagę?

Włosy to barometr całego organizmu. Jeżeli włosy nadmiernie wypadają i wyglądają źle, być może całe ciało ma powody do „narzekania”. Dlatego należy unikać bardzo restrykcyjnych diet odchudzających, które nie dostarczają organizmowi (w tym również włosom) odpowiedniej ilości energii oraz niezbędnych składników odżywczych. Kiepska kondycja włosów to dobra motywacja, żeby przyjrzeć się swojemu sposobowi odżywiania. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Warto zadać sobie pytanie:

  • Czy dostarczam organizmowi tyle kalorii, ile potrzebuje?
  • Czy często sięgam po produkty, które mogą mieć zły wpływ na stan włosów?
  • Czy dostarczam organizmowi niezbędnych składników odżywczych (w pożywieniu lub w formie suplementów)?
  • Czy moja dieta jest dostosowana do indywidualnych potrzeb organizmu (np. alergii i nietolerancji pokarmowych)?

Co jeść, żeby zadbać o włosy „od środka”?

Włosy potrzebują przede wszystkim aminokwasów białkowych (a konkretnie keratyny), które stanowią podstawowy składnik budulcowy włosa. W pierwszej kolejności warto więc zwrócić uwagę na zawartość białka w diecie, przy czym standardowe zapotrzebowanie organizmu na ten makroskładnik wynosi 1 g na 1 kg masy ciała. Białko znajduje się głównie w mięsie, rybach, jajach i nabiale, natomiast w diecie wegańskiej źródłem białka są m.in. rośliny strączkowe, zboża, soja i produkty sojowe, nasiona i orzechy.

W diecie nie może zabraknąć również nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, które wykazują szereg korzystnych właściwości, m.in.: łagodzą stany zapalne, wspomagają funkcjonowanie układu hormonalnego oraz korzystnie wpływają na stan skóry. Głównym źródłem omega-3 są tłuste ryby morskie, takie jak makrela, śledź, łosoś, sardynki, tuńczyk. Z kolei osoby będące na diecie wegańskiej mogą sięgać po algi, tłuszcze roślinne (olej lniany, olej rzepakowy) czy orzechy włoskie.

Jakich witamin potrzebują włosy?

Szczególnie cenne dla włosów są witaminy z grupy B: ryboflawina (B2), biotyna (B7), niacyna (B3), kwas pantotenowy (B5). Witaminy z grupy B odpowiadają za prawidłowy stan skóry głowy i porost włosów, a przy tym zapobiegają nadmiernemu ich wypadaniu. Kwas pantotenowy nadaje włosom blask i spowalnia proces siwienia. Można go znaleźć m.in. w żółtkach, zbożach, drożdżach, ziemniakach, brokułach, bananach i pomarańczach. Z kolei biotyna przeciwdziała łojotokowi i łupieżowi, a znajduje się m.in. w serach, mleku, orzechach i ciemnym ryżu. W diecie warto uwzględnić również inne produkty zawierające witaminy z grupy B, a więc: mięso, ryby, otręby pszenne, rośliny strączkowe i grzyby.

Żeby nie dopuścić do osłabienia włosów oraz problemów skóry głowy, należy pamiętać również o witaminach rozpuszczalnych w tłuszczach (zwłaszcza A i E), a także witaminie C.

Witamina A – stymuluje wzrost mieszków włosowych, ale jej przedawkowanie może doprowadzić do nadmiernej utraty włosów. Witaminę A zawierają m.in. ciemnozielone warzywa, produkty mleczne, podroby i ryby.

Witamina E – pobudza mieszki włosowe i chroni przed szkodliwym wpływem wolnych rodników (wolne rodniki powodują stres oksydacyjny, co z kolei przyczynia się do wypadania włosów). Żeby dostarczyć organizmowi witaminę E, warto sięgać po m.in. oliwę z oliwek, migdały, zarodki zbożowe, kiełki, pomidory i brokuły.

Witamina C – chroni przed wolnymi rodnikami i uczestniczy w syntezie kolagenu, który jest niezbędny dla skóry (także skóry głowy). W diecie nie może zatem zabraknąć natki pietruszki, czarnej porzeczki, cytrusów, kiszonej kapusty, papryki.

Pierwiastki dobre dla włosów

Nie tylko białko, kwasy omega-3 i witaminy dbają o kondycję włosów i skóry głowy. Włosy odwdzięczą się zdrowym blaskiem i bujną fryzurą, jeśli w diecie nie zabraknie również takich pierwiastków jak: selen, cynk, żelazo, miedź i krzem.

Wpływ pierwiastków na kondycję włosów:

  • selen – zapobiega przetłuszczaniu się włosów i łupieżowi, chroni przed stanami zapalnymi skóry głowy;
  • cynk – bierze udział w syntezie białek (np. keratyny), jego niedobory objawiają się m.in. łamliwością i wypadaniem włosów, a także problemami skórnymi (także skóry głowy);
  • żelazo – odpowiada za odżywienie włosów, brak tego pierwiastka prowadzi do anemii, co z kolei przyczynia się m.in. do pogorszenia stanu włosów (są osłabione i wypadają);
  • miedź – odpowiada za pigmentację włosów oraz syntezę kolagenu, czyli białka wchodzącego w skład skóry (prawidłowe funkcjonowanie skóry głowy ma istotny wpływ na kondycję włosów);
  • siarka – odpowiada za strukturę włosów, wskutek niedoboru włosy stają się łamliwe i tracą sprężystość;
  • krzem – przyspiesza porost włosów i zapobiega ich wypadaniu, łagodzi stany zapalne skóry.

Dobroczynny dla włosów selen znajduje się głównie w orzechach brazylijskich, rybach, kurkumie i podrobach. Najlepszym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza jest mięso, z kolei cynk można uzupełnić za pomocą produktów zbożowych, roślin strączkowych oraz nabiału. Miedź znajduje się głównie w wątrobie cielęcej, ostrygach, drożdżach, sezamie i kakao. Źródłem siarki są m.in. cebula, brokuły i rzodkiewka. Krzem można znaleźć m.in. w otrębach, ogórkach, białej cebuli, kapuście, rzodkiewkach i brązowym ryżu.

Czego unikać, żeby mieć piękne i zdrowe włosy?

Dieta korzystna dla włosów jest korzystna dla całego organizmu i na odwrót – to, co dobre dla całego organizmu, będzie dobre również dla fryzury. Niezdrowe odżywianie może bowiem przyczyniać się do chorób dietozależnych (np. cukrzycy, otyłości) czy zaburzeń hormonalnych, które pośrednio wpływają na stan włosów. Warto zatem zapobiegać problemom zdrowotnym i już teraz zamienić słodycze na zdrowe przekąski (np. orzechy), a słodzone napoje zastąpić wodą. Najlepiej zrezygnować też z wysokoprzetworzonego jedzenia oraz ograniczyć smażenie na rzecz potraw gotowanych (w wodzie i na parze). Wrogiem włosów są również słone przekąski i używki, a zwłaszcza papierosy i alkohol.

Profesjonalna pomoc dla włosów

Zdrowe, piękne włosy nie są dane raz na zawsze. Zła dieta może spowodować, że włosy stracą blask, będą osłabione i zaczną wypadać znacznie mocniej niż dotychczas. Dlatego w razie zauważenia pierwszych objawów warto udać się do dietetyka, który wskaże błędy żywieniowe i pomoże w opracowaniu zdrowego jadłospisu. Żeby odzyskać piękne i zdrowe włosy, warto również przyjść do Tagomago Hair. Doświadczona stylistka przyjrzy się włosom od nasady aż po końce, a następnie zaproponuje zabieg (taki jak np. bixyplastia lub nanoplastia), który odżywi kosmyki i przywróci im zdrowy wygląd. Profesjonalnie przeprowadzony zabieg sprawi, że włosy będą dobrze nawilżone, gładkie i lśniące.

Wizytę można umówić: