Długie włosy można zapuszczać wiele miesięcy lub zrobić w salonie fryzjerskim w ciągu jednego dnia. Kobiety, które nie chcą czekać, mają do wyboru kilka metod przedłużania włosów – różnią się one między innymi sposobem wykonania, trwałością, efektem i wygodą noszenia. Doświadczona stylistka powinna dobrać taką metodę, która będzie najbardziej odpowiednia do rodzaju włosów oraz oczekiwań klientki.

Na czym polega zabieg przedłużania włosów?

Przedłużanie włosów to zabieg nieinwazyjny, który polega na doczepieniu nowych pasm do włosów rosnących na głowie. Przedłużenia mogą być wykonane z włosów naturalnych lub syntetycznych, choć te drugie nie są zalecane ze względu na sztuczny efekt, brak możliwości koloryzacji czy niską odporność na wysokie temperatury (co uniemożliwia np. stylizację z użyciem prostownicy). Niektóre sposoby przedłużania są bardziej obciążające dla włosów, inne mniej, dlatego metoda powinna być dopasowana do rodzaju włosów oraz ich kondycji. Doczepiane włosy mogą mieć różną długość, przy czym zwykle nie stosuje się pasm dłuższych niż 60 centymetrów. Zabieg przedłużania trzeba co jakiś czas powtarzać, ponieważ włosy na głowie rosną i wypadają, co wpływa na stan połączeń pomiędzy włosami żywymi a doczepianymi.

Popularne metody przedłużania włosów

Keratynowe przedłużanie włosów

Przedłużanie keratyną to jedna z najstarszych metod, która wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Polega ona na doczepianiu cienkich pasemek za pomocą zgrzewów zawierających keratynę, czyli podstawowy składnik budulcowy włosów. Zabieg przeprowadza się z użyciem wysokiej temperatury emitowanej przez specjalną zgrzewarkę lub pistolet z wkładami keratynowymi. Pod wpływem ciepła keratynowa końcówka topi się, spajając ze sobą włosy żywe z doczepianymi. Wykonane w ten sposób przedłużenia są wytrzymałe i wyglądają bardzo naturalnie, ale dla podtrzymania efektu zabieg należy powtarzać co 2-4 miesiące w zależności od tempa wzrostu włosów.

Przedłużanie włosów za pomocą mikroringów

Ten sposób na bujną fryzurę również jest bardzo popularny, jednak w odróżnieniu od metody keratynowej łączenia nie wymagają użycia wysokiej temperatury. Włosy doczepia się na niewielkich obrączkach z brązu, miedzi, aluminium. Najpierw fryzjer nakłada pierścień na pasemko żywych włosów, następnie umieszcza w środku pasemko włosów doczepianych, a na koniec zaciska ring cążkami. Mikroringi występują w różnych rozmiarach i kolorach, co ułatwia dopasowanie ich do rodzaju włosów. Wewnątrz pierścienia może znajdować się otoczka z silikonu, która zwiększa przyczepność pasemek. Łączenia mogą przeszkadzać, jednak wykonane w ten sposób przedłużenia zapewniają długotrwały efekt (3-4 miesiące).

Metoda pętelkowa (easy loop)

Klasyczne mikroringi są nieodpowiednie dla osób uczulonych na metale, dlatego wymyślono metodę pętelkową. W tym przypadku łączenia wykonuje się za pomocą specjalnych pętelek z hipoalergicznego materiału. Ringi są elastyczne, dzięki czemu można regulować odległość łączeń od nasady włosów (możliwa jest dwukrotna korekta w trakcie noszenia). Trwałość tej metody wynosi do 3-4 miesięcy.

Przedłużanie włosów za pomocą tulejek

Długie pasma włosów można doczepić także za pomocą niewielkich tulejek. Łączenie można wykonać poprzez zgrzewanie (czyli z udziałem wysokiej temperatury) lub zaciskanie. Metoda termiczna zapewnia trwałość na ok. 1,5 miesiąca, zaś przy zaciskaniu efekt utrzymuje się nawet 3 miesiące.

Przedłużanie włosów „na kanapkę”

Metoda kanapkowa to kolejny sposób, który nie wymaga użycia wysokiej temperatury do wykonania łączeń. Pasma doczepianych włosów znajdują się na przezroczystej silikonowej taśmie, którą przykleja się na włosach tuż przy skórze głowy. Taśmy z doczepami umieszcza się od spodniej i od wierzchniej warstwy pasma włosów. W wykonanej w ten sposób „kanapce” pasmo „żywych” włosów znajduje się pomiędzy dwoma pasemkami włosów doczepianych. Taśmy są bardzo lekkie i elastyczne, dzięki czemu nie przeszkadzają i umożliwiają wykonywanie rozmaitych fryzur z długich włosów. W zależności od tempa wzrostu łączenia trzeba podciągać co 4-6 tygodni.

Bio Taśma – nowa metoda przedłużania włosów

W tej metodzie również używa się elastycznych taśm, dzięki czemu przedłużanie nie naraża włosów na kontakt z wysoką temperaturą. Jednak w odróżnieniu od metody kanapkowej taśmę przykleja się tylko z jednej strony pasma włosów. Dzięki temu włosy można doczepić nawet na bardzo szerokich taśmach, co zmniejsza tendencję do strączkowania. Poza tym przedłużanie włosów Bio Taśmą jest bezpieczniejsze z uwagi na mniejsze ryzyko wyrywania pasemek z głowy. Ten sposób aplikacji przedłużeń można polecić także kobietom z włosami cienkimi i rzadkimi.

Metoda Bio Taśmy w skrócie:

Metoda warkoczykowa

Przy tej metodzie pasemka doczepów wplatane są we włosy naturalne tuż przy skórze głowy. Warkoczyk musi być bardzo ciasno zapleciony, w przeciwnym razie przedłużenia będą wyglądać nieestetycznie i mogą wypadać. Niestety ten sposób mocno obciąża włosy, dlatego warkoczyków nie należy nosić dłużej niż 2 miesiące.

Przedłużanie włosów metodą ultradźwiękową

To jedna z najdroższych metod na uzyskanie bujnej fryzury, jednak efekt utrzymuje się dość długo, bo ok. 6 miesięcy. Trzeba również zaakceptować długi czas trwania zabiegu, który może zająć nawet 5 godzin. Na czym polega ta metoda? Stylista łączy pasemka żywych włosów z pasemkami włosów doczepianych za pomocą urządzenia emitującego ultradźwięki. Pod wpływem dźwięków o wysokiej częstotliwości włosy zmieniają swoją strukturę i dochodzi do reakcji, która powoduje trwałe zespolenie włosów żywych z doczepami. Uzyskane w ten sposób łączenia są dyskretne i mniej wyczuwalne niż w innych metodach.

Przedłużanie włosów clip in

Na koniec coś prostego, co bez trudu można wykonać samodzielnie w domu. Metoda przedłużania włosów clip in sprowadza się do zamocowania na głowie klamerek z włosami (doczepy mogą być naturalne lub syntetyczne). Nie jest to sposób trwały, ani też całkowicie bezpieczny, ponieważ dość mocno obciąża włosy. Niemniej z uwagi na łatwą aplikację i szybki efekt dopinki sprawdzą się przed wielkim wyjściem, gdy kobiecie zależy na spektakularnej fryzurze, ale bez trwałej zmiany długości włosów. Metoda clip in polecana jest także tym osobom, które chcą udać się na zabieg przedłużania włosów, ale przedtem chcą sprawdzić, czy rzeczywisty efekt będzie zgodny z ich oczekiwaniami.