Przedłużanie włosów to zabieg, dzięki któremu w krótkim czasie można przejść prawdziwą metamorfozę i zyskać zupełnie nowy image. Niestety, aby przedłużane pukle wyglądały dobrze, trzeba o nie bardzo dbać. W jaki sposób to robić?

Odpowiednie mycie przedłużanych włosów

Podstawą pielęgnacji każdych włosów, nie tylko tych przedłużanych, ale i naturalnych, jest ich regularne mycie. Pozwala ono usunąć brud i zanieczyszczenia zgromadzone na powierzchni włosa, oczyścić martwy naskórek ze skóry głowy oraz nadaje fryzurze świeży zapach i wygląd. W przypadku włosów przedłużanych znaczenie ma sposób mycia.

Przede wszystkim przed przystąpieniem do tej czynności warto dokładnie rozczesać włosy, aby pozbyć się wszelkich kołtunów i zminimalizować ryzyko plątania się. Aby uniknąć plątania dobrze jest także myć pukle pod prysznicem, gdyż woda spływa wtedy z nich z góry – od nasady do końcówek i naturalnie, zgodnie z grawitacją, ciągnie włosy w dół. Jeśli chodzi o wodę to najlepiej, aby była ona letnia, a sam strumień o umiarkowanej sile. Technika mycia powinna być delikatna – doczepy nie lubią nadmiernego szarpania czy nawet dotykania. Pukle należy myć powoli delikatnie przesuwając dłońmi w górę i w dół po pasmach.

Delikatne wycieranie i suszenie

Po umyciu włosów nie należy ich zostawić samymi sobie. Trzeba je delikatnie wytrzeć, ale tę czynność również należy wykonać w odpowiedni sposób. Wszelkie tarcia ręcznikiem czy mocne wyciskanie pasm jest zabronione. Działania te powodują uszkodzenia mechaniczne, podczas których rozluźniają się lub nawet rozrywają wiązania włosów, czyli miejsca złączeń z naturalnymi pasmami. Jak zatem pozbyć się wody z umytych włosów?

Najlepiej jest delikatnie odcisnąć włosy w ręcznik lub bawełnianą koszulkę. Nadmiar wody powinien swobodnie spłynąć z włosów i wniknąć w materiał. Tak odciśnięte włosy należy następnie lekko wysuszyć i zostawić do naturalnego doschnięcia, lub – jeśli nie mamy na to czasu – całkowicie wysuszyć suszarką. W tym celu najlepiej jest używać suszarki jonizującej z chłodnym lub ciepłym nawiewem. Nawiew nie może być gorący, bo roztopi łączenia. Suszenie należy zakończyć zimnym podmuchem, który domknie łuski włosów. Strumień powietrza powinno się kierować od nasady po końcówki i trzymać go w odległości około 20-30 cm od pasm. Podczas suszenia najlepiej nie dotykać nadmiernie włosów ani nie czesać ich szczotką – można je jedynie przeczesywać palcami.

Czesanie przedłużanych włosów

Przedłużane włosy nie lubią dotykania, ale trzeba je czesać. Włosy przedłużane powinno się czesać tylko kiedy są suche. Do tej czynności należy używać grzebienia o szerokim rozstawie zębów lub szczotką, która nie szarpie włosów. Warto zaopatrzyć się w akcesoria do czesania w sklepach fryzjerskich dostępne są specjalistyczne narzędzia do czesania, przeznaczone do przedłużanych pukli. Czesanie powinno być delikatne – należy rozpoczynać je od końcówek i powoli przechodzić coraz wyżej, ku nasadzie. Wszelkich kołtunów i zaplątań nie wolno szarpać tylko delikatnie rozplątywać palcami.

Stylizacja włosów przedłużonych

Przedłużane włosy jak najbardziej można stylizować w różne fryzury. Trzeba jedynie unikać farbowania ich (więcej informacji w naszym wpisie pt. „Farbowanie włosów przedłużanych – czy jest możliwe?„). Niewskazane jest także ich tapirowanie, gdyż czynność ta mocno uszkadza pasma i może spowodować ich odczepienie. Oprócz tego, warto zwracać uwagę na temperaturę podczas stylizacji lokówką lub prostownicą – nie powinna być zbyt wysoka. Dodatkowo, dobrze jest używać przy tym specjalnych preparatów termoochronnych. Po urządzenia stylizujące za pomocą ciepła lepiej jest sięgać rzadziej niż częściej, ale jeśli już musimy to robić, to należy pamiętać, aby nie nagrzewać przedłużanych włosów w miejscu łączeń.

Regularne odżywianie i nawilżanie

Doczepiane pasma mają tendencję do mocniejszego przesuszania się niż naturalne włosy. Dzieje tak z powodu iż nie mają one naturalnego źródła nawilżenia, czyli łoju z cebulek, tak jak własne włosy. Z tego powodu, przedłużane kosmyki trzeba regularnie nawilżać i odżywiać, nie tylko podczas mycia, ale też pomiędzy nimi. Dobrym sposobem jest też olejowanie włosów.

Bezpieczne produkty kosmetyczne do przedłużanych włosów

Do wszystkich czynności, które wykonujemy na przedłużanych włosach – mycie, stylizacja, odżywianie – należy stosować odpowiednie i bezpieczne, przeznaczone do przedłużanych pasm produkty. Można je bez problemu nabyć w sklepach fryzjerskich lub w sieci. Należy przede wszystkim unikać produktów z alkoholem oraz syntetycznymi silikonami. Korzystne działanie wykażą natomiast naturalne olejki.

Ochrona włosów przedłużanych podczas snu

Na noc najlepiej jest zaplatać przedłużane włosy w luźny warkocz lub kucyk. Zminimalizuje to ocieranie się pukli o materiał poduszki oraz mimowolne szarpanie włosów podczas snu.